Kas ir kārtainā mīkla un kur to izmanto?

Pārtika un Kulinārija | 2013-02-22 12:08:42 | Konditoreja | Komentāri ()

Kārtainā mīkla ir viens no vispieprasītākajām un universālākajām mīklām, no kuras tiek gatavoti konditorejas izstrādājumi. Šīs mīklas pagatavošanas process ir pietiekami sarežģīts, jo jāpanāk vēlamā mīklas konsistence – gatavajiem kārtainās mīklas izstrādājumiem ir jābūt trausliem un kraukšķīgiem. Šo īpašību dēļ tā tiek dēvēta par „tūkstoš lapu mīklu”. Kārtainā mīkla ir pazīstama jau sen – tās pirmsākumi meklējami 17. gadu simteņa Francijā un Vidusjūras reģionā. Jau tad no kārtainās mīklas tika cepti gardie kruasāni. Austrumu virtuvēs svarīgu vietu ieņem no trijstūra vai spilven veida formas kārtainās mīklas gatavoti izstrādājumi, kuri pildīti ar saldu biezpiena masu vai zaļumiem un dārzeņiem.

Kārtainā mīkla tiek pagatavota no miltiem, sviesta, ūdens un sāls. Svarīgi, lai sviests un ūdens būtu pavisam auksti – arī ūdeni ieteicams pirms mīklas gatavošanas paturēt ledusskapī. Mīklas sastāvdaļas gatavošanas gaitā tiek rūpīgi sajauktas, izvairoties no pārlieku lielas mīklas mīcīšanas. Tad to liek atpūsties un sastingt ledusskapī. Pēc tam mīklu vairākas reizes jāizrullē, jāsaloka un atkārtoti jāliek aukstumā. Kopumā mīklas pagatavošana aizņem vairākas stundas un ir pacietīgs un atbildīgs process – nepareizi sagatavota mīkla cepšanas gaitā nesadalīsies vajadzīgajās sloksnēs. Tā kā kvalitatīvas mīklas pagatavošanai un nepieciešamas profesionālas iemaņas vai arī kaut neliela pieredze, konditorejās kārtainā mīkla ir pieejama gatava. Tas arī ļauj ietaupīt tik ļoti dārgo laiku.

Kad mīkla ir gatava cepšanai, pienācis laiks no tās veidot vēlamos izstrādājumus. Kārtainā mīkla ir galvenais elements sāļo un saldo kūku, pīrāgu, kruasānu, smalkmaizīšu un cepumu pagatavošanā. Kārtaino mīklu pilda ar dažādiem krēmiem, un populāra sāļo pīrāgu sastāva kombinācija ir sēņu, maltās gaļas un siera apvienojums. Iecienīti ir arī tādi kārtainās mīklas izstrādājumi kā buljona pīrādziņi un kūka „Napoleons” . Kārtainā mīkla ir īpaša ar to , ka cepšanas laikā izplešas un sadalās vairākās kārtās – to nodrošina īpašā mīklas pagatavošanas tehnika, kuras rezultātā mīklā tiek ieslēgti gaisa slāņi. Gatavie mīklas izstrādājumi ir viegli, kraukšķīgi un drupeni. Kārtainās mīklas izstrādājumi visbiežāk iecienīti brokastu galdā, bet svētkus tos izmanto, kā uzkodu. Sāļie kārtainās mīklas pīrāgi un smalkmaizītes lieliski papildina arī pamatēdienus – piemēram, zupas un buljonus. Aizvien biežāk ar sāļajiem pildījumiem pagatavotie pīrāgi tiek servēti kā pamatēdiens, kurš tiek papildināts ar mērcēm un citām piedevām.

Konditoreja

Raksta autors

Komentāri ()

Jaunākie raksti

Populārākie raksti