A kategorija palīdzēs izbaudīt vasaru

Auto un Moto | 2017-05-30 11:10:03 | Žeņ Šeņ | Komentāri ()

Sācies labākais laiks, kad braukt ar motociklu. Saule, maigs vējš, vasaras tuvums. Neklausoties stereotipos par motociklu vadītājiem, jāsecina, ka motocikls ir lielisks braukšanas līdzeklis – ekonomisks gan laika ziņā, gan finansiāli, ērts, jo ļauj piedzīvot ikdienu bez sastrēgumiem un stāvvietu meklēšanas. 

Kā iegūt motocikla vadītāja apliecību?

A kategorija ir primārais nosacījums, lai iegūtu apmeklējot motocikla vadīšanas tiesības. Tāpat, kā kārtojot B kategoriju, arī šo kursu laikā jānokārto teorijas un praktiskās vadīšanas eksāmeni, jāapgūst noteikumi un jāpārzina motocikla tehniskā puse.

Braukt ar A kategorijas mazāko spēkratu – mopēdu, var sākot no 14 gadiem, savukārt ar lielāka motora tilpuma motociklu, sākot no 24 gadu vecuma. A kategorijas teorētiskās apmācības programmā ir  Ceļu satiksmes noteikumi satiksmes drošība un pirmā palīdzība.  B kategorijas vadītājiem teorijas apmācība būs ātrāka un vienkāršāka.

Kursu laikā daudz jāmācās praktiski

B kategoriju ieguvušajiem vadītājiem valsts noteikusi 8 obligātās vadīšanas nodarbības. Ja to nav, ir jābrauc 15 akadēmiskās stundas. A kategorijas praktisko vadīšanas nodarbību laikā tik apgūtas sekojošas figūras: iestumšana gabarītvārtos, astotnieks, laipa, čūska, slaloms; izvairīšanās no šķēršļa nebremzējot, izvairīšanās no šķēršļa bremzējot, kā arī stoplīnija. Atšķirībā no B kategorijas, kārtojot  A kategorijas eksāmenu, jāizbrauc visas figūras.

Tikpat svarīga ir apmācības un eksāmens aktīvajā ceļu satiksmē. Kursantam, kas mācās vadīt motociklu,  aizmugurē ar vieglo automašīnu brauc instruktors, kas ar rācijas palīdzību nodod instrukcijas. Rācija ir iebūvēta ķiverē un komandām nav iespējams atbildēt un ar instruktoru var sazināties, izmantojot iepriekš saskaņotas zīmes.

Kad A kategorija pabeigta

Protams, ikviens topošais vadītājs sapņo par savu motociklu. Ir vairākas būtiskas lietas, kas jāievēro braucot ar personīgo spēkratu, lai nodrošinātu drošību gan sev, gan citiem ceļu satiksmes dalībniekiem. Pirmkārt, nemitīgi jānovērtē motocikla tehniskais stāvoklis, īpaši pēc ziemas sezonas. Sevišķi nozīmīgi ir pārbaudīt riepas un gaisa spiedienu tajās.

Tā kā motocikli ir salīdzinoši nelieli, pārējie braucēji uz ceļa mēdz motociklistus nepamanīt, līdz ar to izraisot negadījumus un avārijas. Mazā izmēra dēļ, optiski rodas sajūta, ka motocikls ir daudz tālāk, tāpēc ieteicams iegādāties spilgtas krāsas braucamrīkus un apģērbu, jo ir pierādīts tas, ka tumšas vai ļoti baltas krāsas motociklus pamanīt ir krietni grūtāk. Mācību laikā par šīm lietām profesionāls instruktors un pasniedzējs pastāstīs detalizēti.

A kategorija pieprasa piemērotu apģērbu

Piemērots un komfortabls apģērbs ir tikpat nozīmīgs, kā motocikls, jo kalpo ne tikai kā estētisks un dizaina elements, bet arī tīri funkcionāli drošībai un ērtumam. Apģērbam jābūt ļoti kvalitatīvam, bez nodiluma, jānēsā izturīgi cimdi, ķivere. Ķivere pasargās no vēja, kukaiņiem, lecošiem akmeņiem. Vienmēr jāizvērtē laika apstākļi un diennakts laiks – vai sniega apledojuma, spēcīgu lietusgāžu un nakts laikā ir vērts braukt, jo tas var radīt papildus riskus. 

Žeņ Šeņ

Raksta autors

Atslēgas vārdi

Komentāri ()

Jaunākie raksti

Populārākie raksti