Autovadītāju kursi B kategorijai – to norise

Auto un Moto | 2017-12-26 18:34:26 | Žeņ Šeņ | Komentāri ()

B kategorija ir ikdienas nepieciešamība lielākajai daļai šoferu. Tā ļauj vadīt vieglos auto, kas ir populārākais auto veids. B kategoriju var sākt apgūt jau no 16 gadiem, taču eksāmenu iespējams nokārtot vien no 18 gadiem. Pēc nepieciešamās dokumentācijas nokārtošanas sākotnēji tiek apgūta teorija.

Autovadītāju kursi B kategorijai apgūstami kādā no Latvijas autoskolām, kas katra piedāvā savas priekšrocības, tomēr kā izvēlēties īsto? Pamatkritērijs ir ļoti rūpīga iedziļināšanās līguma nosacījumos un finansiālajā  piedāvājumā. Tajā jābūt atspoguļotām visām izmaksu pozīcijām, par ko var tik piemērota papildus samaksa vēlāk, piemēram, dokumentu noformēšana, apmācību kartes izsniegšana, reģistrācija CSDD, teorijas apmācība, braukšanas nodarbību cenas, atkārtotu autoskolas eksāmenu maksa utt.

B kategorijas tiesību teorijas apmācības plāns

Autovadītāju kursi B kategorijas ietvaros ir CSDD reglamentēts un noteikts plāns, kas ir vienāds visām Latvijā esošajām autoskolām. Mācību plāns sastāv no šādiem blokiem, ko apgūst ikviens topošais autovadītājs.

  • Ceļu satiksmi reglamentējošo normatīvo aktu sistēma - 2 nodarbības
  • Ceļu satiksmes noteikumi - 28 nodarbības;
  • Vadītāja atbildība par ceļu satiksmi reglamentējošo normatīvo aktu pārkāpumiem - 2 nodarbības;
  • Ceļu satiksmes drošība - 11 nodarbības;
  • Transportlīdzekļa uzbūves un ekspluatācijas pamati - 2 nodarbības.

Mācību procesa norise

Kā redzams mācību plānā, jāapgūst gan praktiskās, gan teorētiskās zināšanas. Mācību procesa sākumā arī nepieciešams iegūt pagaidu vadītāja apliecību jeb “baltās tiesības”, bez kurām nedrīkst piedalīties aktīvajā ceļu satiksmē. Lai to izdarītu, nepieciešams iziet medicīnisko komisiju, kura apstiprinās, ka topošajam vadītājam nav veselības problēmas, kas traucētu vadīt auto. Īpaši svarīga ir redze, ko pārbauda zinoši un kompetenti mediķi. Autovadītāju kursu B kategorijas medicīniskā komisija neatšķiras no citām kategorijām.

Mācību laikā var būt dažādi pārbaudījumi un kontroldarbi, kas pasniedzējiem apliecinās, ka B kategorijas tiesību teorija tiek uztverta un saprasta. Teorijas kursa noslēgumā jākārto autoskolas eksāmens, kas parasti sastāv no 30 jautājumiem ar 3 pieļaujamajām kļūdām. Ja tas ir veiksmīgi nokārtots,  var doties kārtot B kategorijas tiesību CSDD teorijas eksāmenu.

Autovadītāju kursu B kategorijas praktiskās vadīšanas nodarbības

Vairumam vadītāju viens no būtiskākajiem un daudziem sarežģītākajiem uzdevumiem, ir vadīšanas prasmju apgūšana. Likumiski noteikts, ka jābrauc 14 obligātās braukšanas nodarbības, tomēr visbiežāk ar tām nepietiek, īpaši, ja nav iepriekšējās vadīšanas pieredzes. Profesionāli instruktori saka, ka pie gadu skaita jāpieliek 10, kas var norādīt reāli nepieciešamo nodarbību skaita virzienu. 

Žeņ Šeņ

Raksta autors

Komentāri ()

Jaunākie raksti

Populārākie raksti