Dzimumzīmes, to pārbaude un noņemšana – kāpēc tā nepieciešams?

Veselība | 2017-08-30 21:56:13 | Žeņ Šeņ | Komentāri ()

Gandrīz katram cilvēkam uz ķermeņa redzamas dzimumzīmes jeb ādas veidojumi pigmetnu veidā. Diemžēl, tās netiek pārbaudītas tik bieži, cik būtu nepieciešams mūsu veselības stāvokļa dēļ. Patiesībā sekas tam, ka pārbaudes netiek veiktas, var būt pat letālas! Dzimumzīmes ir bīstamas, ja tiek novilcināta dzimumzīmju pārbaude un izrādās, ka izaugums bijis ļaundabīgs. Izmantojot nesāpīgu diagnostikas metodi dermatoskopiju, iespējams sekot to attīstībai un palīdzēt savam organismam.

Dzimumzīmes noņemšana vissvarīgākā ir tieši rudens periodā, jo vasarā saules ietekmē var rasties jauni ādas veidojumi,  kas īpaši aktuāli tas ir cilvēkiem, kas bieži uzturas atklātos saules stariem darba laikā vai sauļojoties. Ļoti vēlamas ir pārbaudes pirms vasaras sezonas, lai ārsts var atklāt veidojumus, kas no saules stariem jāsargā īpaši, kā arī pēc tam novērotu, vai izveidojušās jaunus.

Pašlaik iespējams ādas veidojuma attēlu saglabāt un pēc tam salīdzināt, lai sapratu, vai vērojamas izmaiņas. Tādēļ ir lielāka iespēja izvairīties no veidojumu izoperēšanas, jo to iespējams dinamiski novērot. Ja atkārtotu apmeklējumu laikā tā nemainās, operācija nebūs jāveic.

Kādos gadījumos steidzami jāvēršas pie speciālista

Pie dermatologa vizīte jāpiesaka, ja konstatē, ka ādas izaugums mainījies – krāsa, forma, tā kļuvusi lielāka vai asimetriska, tai ir slikti pamanāmas maliņas. Tas var būt pirmais signāls slimību perēklim un veidojuma noņemšanas nepieciešamībai.  Biežākie simptomi, kas liecina ka vajadzīga dzimumzīmes pārbaude:

  • mainās izauguma krāsa, īpaši,  ja vienā izaugumā ir redzamas pat vairākas krāsas;
  • var just kņudošu, niezošu, sāpīgu sajūtu;
  • pēc traumām uz dzimumzīmēm veidojas čūlas, tā asiņo.

Dermatoskolpija ir efektīvākā pārbaudes metode

Deratoskopija ļauj precīzi diagnosticēt visus ļaundabīgos procesus ādā, īpaši atzīmējot bīsatamo melanomu jeb ādas vēzi. Regulāras dzimumzīmes pārbaudes ļaus novērst slimības izplatību un to sākt ārstēt jau agrīnajās stadijās, bez ādas veidojuma noņemšanas vajadzības.

Dermatoskopijas laikā dermatologs vizuāli novērtē dzimumzīmju stāvokli uz visa ķermeņa, arī galvas matainajā daļā, padusēs, muguras zonā, uz plaukstām, pēdām. Tālāk ar speciālu ierīci speciālists pēta lielākos izaugumus, kas potenciāli varētu būt nelabvēlīgi. Īpaša vērība tiek pievērsta vietām, kas ikdienā tiek traumētas, piemēram, ar apakšveļu vai rotām.  

Dzimumzīmes noņemšana ar lāzeri

Nereti ārstu ieteikums nēvusa noņemšanai izraisa bailes, jo šķiet, ka tās ir bijušas ļaundabīgas. Patiesībā ārsti var ieteikt noņemt arī labdabīgus ādas veidojumus, kas rada potenciālu risku nākotnē, piemēram,  ir izvirzītas virs ādas un rada traumatisku risku, jo var tikt noplēstas vai norautas. Ieteicams atbrīvoties no izaugumiem, kas rada vizuālus defektus un traucē sejas rajonā,  uz kakla vai rokām. Tikai dzimumzīmju pārbaude pie dermatologa var dot pārliecību par savu .

Žeņ Šeņ

Raksta autors

Atslēgas vārdi

Komentāri ()

Jaunākie raksti

Populārākie raksti