Energoefektīvs gaisa kondicionieris - gan apkurei, gan veldzei

Mājai | 2017-03-23 16:30:53 | Žeņ Šeņ | Komentāri ()

Kondicionieris ir kļuvis par 21.gs. cilvēka ikdienu. Tas palīdz gan vasaras svelmē un ziemas aukstumā, kad nepieciešams sasildīties. Energoefektīvs gaisa kondicionieris ne tikai palīdzēs un sniegs nepieciešamo komfortu jebkurā sezonā un jebkurās telpās – dzīvokļos, privātmājās, datu centros, lidostās, noliktavās, birojos, slimnīcās, vīna studijās, skolās, veikalos, viesnīcās u.t.t., bet arī palīdzēs ieekonomēt līdzekļus.

Kas ir gaisa kondicionieru darbības pamatā 

Gaisa kondicionieris nenozīmē tikai kondicionēšanu - plašākā nozīmē šis termins var attiekties arī uz apkuri, ventilāciju un gaisa kvalitāti kopumā.  Tas ir gaisa apstrādes process, kas notiek automātiski, slēgtā telpā uzturot noteiktu mitruma un temperatūru. Patiesībā kondicionieru vēsture ir ļoti sena, jo pirmie gaisa kondicionierus sāka izmantot senie romieši. Viņi izmantoja akveduktu caurules, kas cirkulēja ūdeni starp ēku sienām, lai svelmes laikā tās atdzesētu. Protams, šis process  bija ļoti dārgs un veldzi varēja atļauties tikai bagātākie.

Savukārt, 2.gs. ķīniešu izgudrotājs no Haņu dinastijas izveidoja ko līdzīgāku mūsdienu gaisa kondicionierim. Tas bija jau manuāli vadāms ventilators,  kas vairākus gadsimtus vēlāk tika izveidots kā aukstuma halles, kurās novietoja ar ūdeni pildītus ventilatorus. Šīs iekārtas bija ļoti dārgas un ekskluzīvas, tāpēc bija pieejamas tikai imperatoram. 19.gs.sākumā uz visiem laikiem tika mainīta kondicionieru vēsture, jo  zinātnieks Maikls Faradejs veica atklājumu, kas pierādīja, ka saspiežot un sašķidrinot amonjaku  ir iespējams atdzesēt gaisu, kad šķidrais amonjaks iztvaiko.

Dažus gadus vēlāk Amerikas Savienotajās Valstīs fiziķi sāka pielietot kompresoru tehnoloģiju, kas radīja ledu, ko tālāk izmantoja telpu dzesēšanai. Amerikānis Džons Gorijs sapņoja par iekārtām, kas spētu dzesēt pat pilsētas, tomēr viņa idejas, lai gan tika patentētas, nesaņēma nepieciešamo finansiālo atbalstu un zinātnieks nomira nabadzība, nemaz nezinot to, ka vēl pēc 50 gadiem sākies īsta gaisa kondicionēšanas ēra.

20.gs sākums - gaisa kondicionēšanas sākums

20.gs. sākumā zinātnieks  Vils Keriers izmantoja gaisa kondicionēšanas sistēmu ar slēgtu ciklu, kontrolējot ne tikai temperatūru, bet arī mitruma līmeni telpā. Izgudrojums finalizējās plaukstošā un ietekmīgā uzņēmumā Carrier, kas piedāvāja prasīgajam tirgum gaisa kondicionierus, milzīgu pieprasījuma pīķi piedzīvojot pagājušā gadsimta 50.gados. Sākotnēji kondicionieri varēja būt pat bīstami, jo to izgatavošanā izmantoja indīgas gāzes. Mūsdienās izmanto videi draudzīgus materiālus, līdz ar to arī pats gaisa kondicionieris ir kļuvis energoefektīvs. 

Žeņ Šeņ

Raksta autors

Atslēgas vārdi

Komentāri ()

Jaunākie raksti

Populārākie raksti