Šis sifiliss ir bīstama un lipīga slimība

Veselība | 2017-03-23 15:51:28 | Žeņ Šeņ | Komentāri ()

Par seksuāli transmisīvajām slimībām cilvēki runā nelabprāt, jo visbiežāk tās rada neērtības un kauna sajūtu. Lielākoties mēs esam pilnīgi droši, ka ar šo slimību neslimosim, taču patiesībā ar šo slimību var slimot katrs seksuāli aktīvs cilvēks ar nepastāvīgām dzimumattiecībām ar vairākiem partneriem. Šis sifiliss var būt nepatīkams pārsteigums, piemēram, pēc ballītes, kurā bijis kontakts ar iepriekš nepazīstamu partneri.  

Kas ir sifiliss?

Slimības bīstamība slēpjas inkubācijas periodā, jo pirmās pazīmes par saslimšanu parādās vien 7 līdz pat 100 dienas pēc inficēšanās. Vidējais rādītājs ir 21 diena, kas parādās pirmās nelielās čūlas.  Čūla izveidojas vietā, kur ķermenim piekļuvusi infekcija, visbiežāk uz dzimumorgāniem un to rajonā, iekšā makstī, uz sēkliniekiem. Ja slimības laikā bijusi masturbācija, čūlas var parādīties arī uz rokām, vēdera priekšējās sienas.  Orālā seksa laikā slimība var izplatīties uz mutes, sejas, uz lūpām vai mēles.

Sifilisa čūlas mēdz būt dažāda lieluma, nesāpīgas un ar ādas sacietējumu zem tās. Tomēr ja paralēli slimo ar vēl kādu citu infekciju, čūlas var kļūt sāpīgas un sagādāt spēcīgu diskomfortu. Lielākoties slimība tiek pamanīta mazgājoties vai apmeklējot labierīcības. Ja infekcijas perēklis atrodas iekšā makstī vai taisnajā zarnā to pat var nepamanīt. Svarīgi uzreiz vērsties pie profesionāla dermatovenerologa. Lai arī var gadīties, ka slimība pāriet 1.5 mēnešos arī bez ārstēšanās, vienmēr drošāk par savu veselības stāvokli pārliecināties.

Nedēļas laikā pēc čūlas parādīšanās, palielinās arī limfmezgli, kas var pieaugt līdz pat baloža olas izmēram. Savukārt, vidēji trīs mēnešus pēc inficēšanās ar sifilisu uz ķermeņa sāk parādīties nelieli, bieži vien nemanāmi izsitumi. Pēc 1.5 mēnešiem seko lielāki izsitumi,   kas izveidojas ap gļotādām, pie dzimumorgāniem, plaukstām, pēdām.

Ja sifiliss netiek ārstēts pie dermatovenerologa un slimība progresē, nākošās stadijas var ilgt pat vairākus gadus. 3 - 10 gadus pēc inficēšanās gļotādā, ādā, iekšējos orgānos, kā arī lielākajos asinsvados un nervu sistēmā izveidojas veidojumi - gummas, kas var radīt smagus ķermeņa darbības traucējumus.

Kā nesaslimt ar sifilisu?

Pirmkārt, jābūt drošam par sava partnera seksuālo veselību. Sifilisu var iegūt arī skūpstoties, vai lietojot tos pašus dvieļus. Otrkārt, jālieto prezervatīvs un vismaz reizi gadā jāpārbaudās pie ārsta. Tā kā slimību var nepamanīt pat gadiem ilgi, vienīgais veids, kā to konstatēt ir vizīte pie speciālista. 

Žeņ Šeņ

Raksta autors

Atslēgas vārdi

Komentāri ()

Jaunākie raksti

Populārākie raksti