Esi drošs uz lielceļa

Auto un Moto | 2016-09-20 10:10:38 | Madara Grudule | Komentāri ()

Esi drošs uz lielceļa

Braucot pa lielceļu, mūsu drošību ietekmē vairāki faktori – gan paša, gan arī citu transportlīdzekļu tehniskais stāvoklis, brauktuves seguma kvalitāte, gan jūsu, gan citu satiksmes dalībnieku vēlme un prasme ievērot ceļu satiksmes noteikumus, spēja koncentrēties, kā arī drošības pasākumi, kurus paši ievērojam, nolemjot braukt ar auto – piesprādzēšanās, OCTA un KASKO polišu iegāde utt.

            Šo kritēriju ievērošana vai, tieši pretēji, neievērošana, būtiski ietekmē gan mūsu, gan arī apkārtējo drošību. Tomēr, kā mēs visi zinām, esot uz ceļa, mēdz gadīties dažādas neplānotas situācijas, kā arī mums apkārt ir dažādi traucēkļi, kas novērš uzmanību no ceļa. Populārākie no tiem ir mobilie tālruņi, nogurums, kā arī izsalkums. Gan šie, gan citi faktori samazina šofera spējas koncentrēties uz ceļu, līdz ar to, rodas lielāks negadījumu risks.

            Satiksmes ministrijas apkopotā statistika liecina, ka biežākie autovadītāju traucēkļi ir jau iepriekš minētie tālruņi, izsalkums un nogurums, kā arī blakussēdētāji, kuri komentē šofera braukšanas prasmi. Ja cilvēks, kurš sēž pie stūres, sastopas ar šīm lietām un kaut uz brīdi novērš skatienu no ceļa, viņš nespēj pilnvērtīgi izsekot līdzi notiekošajam uz ceļa, līdz ar to, nevar tik ātri noreaģēt, ja kaut kas notiek.

            Arī Starptautiskā autotransporta savienība ir izpētījusi, ka šie traucēkļi visbiežāk ir pamats tam, kādēļ notiek avārijas. Pēc tam seko dažādi transportlīdzekļu bojājumi, nekvalitatīvs ceļu segums un arī slikti laika apstākļi.

            Savukārt Eiropā biežāki ceļu satiksmes negadījumu iemesli ir saistīti tieši ar cilvēciskajiem faktoriem:

·         Nogurumu vai aizmigšanu pie stūres;

·         Neuzmanību – tādas sīkas darbības, kā radio stacijas pārslēgšana, ūdens pudeles vai pusdienu iepakojuma atvēršana, navigācijas izmantošana vai telefona lietošana spēj novērst pie katastrofālām sekām;

·         Nepārdomātu un nepareizu lēmumu pieņemšana, esot pie stūres – pārāk ātra vai lēna bremzēšana, atļautā ātruma pārsniegšana, distances neievērošana starp priekšā esošo transportlīdzekli, kā arī neprasmīga transportlīdzekļa kontrole un manevru veikšana bīstamās situācijās.

Kā izrādās, ASV nacionālā lielceļa satiksmes drošības administrācija ir noteikusi, ka šoferīšu neuzmanība iedalās trīs veidos. Pirmā ir vizuālā neuzmanība, kad acis tiek novērstas no brauktuves. Otrā ir manuālā neuzmanība, kas no stūres tiek noņemta viena vai pat abas rokas un, piemēram, stūrēts ar ceļgalu. Trešā ir kognitīvā neuzmanība, kad cilvēks nedomā par to, kas notiek viņam apkārt, uz ceļa, bet gan ir pārņemts ar citām domām. Tieši tādēļ, lai būtu drošs, esot uz lielceļa vai cita veida brauktuvēm, atceries, ka runāšana pa telefonu, ceļu norāžu uzstādīšana navigācijas sistēmā, radio stacijas maiņa un ēšana ir vienas no bīstamākajām un nevēlamākajām nodarbēm pie stūres.

Komentāri ()

Jaunākie raksti

Populārākie raksti