Kas ir alerģija?

Veselība | 2013-02-22 11:57:36 | Dermatologs | Komentāri ()

Mūsdienu modernais dzīvesveids un daudzo ķīmisko vielu lietošana sadzīvē ir novedusi pie tā, ka alerģija ir tapusi par 21. gadsimta slimību. Sadzīves ķīmijas, konservanti pārtikā un dažādas smaržvielas var veicināt alerģijas attīstību jau agrā bērnībā.

Ādas alerģijai ir divas formas: iekšējā un ārējā. Visizplatītākā no iekšējās alerģijas formām ir pārtikas alerģija. Tā ir apmēram 1-2% pieaugušo un 3-7% bērnu. Pārtikas alerģija visbiežāk veidojas pret pienu, olām, kviešiem, soju, zivīm un riekstiem. Konkrētās pārtikas lietošana uzturā var izraisīt atopisko dermatītu, angioedēmu, kontakturtikāriju, pseidoalerģiju un akūtu urtikāriju.

Akūta urtikārija, jeb nātrene ir viena no biežākajām diagnozēm, ar kuru vismaz reizi saskārušies 20% cilvēku. Biežāk tā novērojama sievietēm. Urtikārijai raksturīgi sārti, pacelti izsitumi ar niezi vai dedzinošu sajūtu un bālu centru. Līdzīgi simptomi ir angioedēmai, kura no nātrenes atšķiras ar izteiktāku tūsku, sāpēm, ne tik izteiktu niezi, kā arī angioedēmas simptomi ir ilgāk novērojami – līdz pat 72 stundām. Nātrenei raksturīgie sīkie, niezošie izsitumi var liecināt arī par kontakturtikāriju. Izsitumi parasti parādās 10-20 minūšu laikā pēc kontakta ar alergēnu un var skart kā tikai saskares vietu, tā visu ķermeni. Tā pazūd dažu stundu laikā. Alergēni visbiežāk ir latekss un dzīvnieku proteīni. Cilvēkiem, kuri ir alerģiski pret bērza putekšņiem, vērmelēm un vībotnēm, apēdot dažādus augļus, riekstus un dārzeņus, kontakturtikārija var izsaukt alerģisku reakciju mutē – niezi un pietūkumu. Nieze kā viens no galvenajiem simptomiem ir arī atopiskajam dermatītam. Maziem bērniem tas raksturīgs ar izsitumiem uz sejas un ādas krokās, savukārt pieaugušajiem izsitumi var atrasties uz elkoņiem, zem ceļiem, uz sejas, kakla vai pat visa ķermeņa. Alerģijas simptomi raksturīgi arī pseidoalerģijai. Tā ir ne-IgE saistītā imunoloģiskā reakcija pret pārtikas piedevām.

Par alerģijas ārējo formu tiek uzskatīts alerģiskais kontaktdermatīts, jeb kontaktalerģija, kas ir novēlotā, jeb IV tipa alerģijas reakcija, kas skar vidēji 15-20% cilvēku. Alerģiskā kontaktdermatīta attīstību var veicināt jau esošs dermatīts, mitrums, berze, stress, alergēna koncentrācija un daudzums. Visbiežāk tas skar seju un acu plakstiņus, ko izraisa kosmētiskie līdzekļi un putekļi. Bieži kontaktalerģijas pazīmes novērojamas arī uz rokām ( pēc saskares ar dažādiem metāliem, gumijas izstrādājumiem, ķīmiskām vielām) un kājām (var izraisīt līmes, metāli, gumijas un ādas sastāvdaļas apavos) . Vietā, kur ādai ir bijusi saskare ar alergēnu, var parādīties sistemātiskais kontaktdermatīts, kam raksturīgi sārti izsitumi uz nogulētās ķermeņa daļas pēc antibiotiku lietošanas, piemēram, penicilīna. Sistemātisko kontaktdermatītu var izraisīt arī kanēlis, vanilīns un ķiploki.

Jebkura no alerģijas formām nav patīkama rada diskomfortu. Lai veiksmīgi ārstētu alerģiju, nepieciešams izvairīties no tās izraisītājiem, taču, lai noskaidrotu īstos alerģijas izraisītājus, jāveic ādas alerģijas tests pie dermatologa. Vadoties pēc testa rezultātiem, ārsts ieteiks Jums piemērotāko ārstēšanās veidu.

Dermatologs

Raksta autors

Atslēgas vārdi

Komentāri ()

Jaunākie raksti

Populārākie raksti