Parādījušās papilomas, ko darīt?

Veselība | 2017-10-19 16:14:03 | Žeņ Šeņ | Komentāri ()

Papilomas – nelielie ādas izaugumi, kas rada ne tikai daudz jautājumu, bet arī daudz bažu. Kāpēc tās skārušas tieši mani, kas ir galvenais papilomu cēlonis, vai tās pēkšņi nevar kļūt ļaundabīgas? Lielākajā daļā gadījumu šos izaugumus rada cilvēka papilomas vīruss un ar šo slimību dzīvo aptuveni 80% cilvēku, kas dzīves laikā neizjūt nekādas pazīmes par vīrusa klātbūtni. Tomēr, par iemeslu var būt arī pastiprināta ādas šūnu veidošanās ādas krokās.

Pasaulē ir ap 100 dažādu šī vīrusa paveidu, tomēr, par spīti tam, tas ir zema riska vīrus, ar kuru var inficēties tikai esot ciešā kontaktā ar šī vīrusa nēsātāju. Tomēr, pat stājoties dzimumattiecībās ar vīrusa nēsātāju, veseligam cilvēkam ar labu imunitāti ir maza iespēja salimt ar šo vīrusu. 

Uz ādas parādījušās papilomas var nebūt idikators tam, ka cilvēks slimo ar šo vīrusu, vien tas, ka organismā atrodas vīrusa izraisītāji. Veidojumi galvenokārt parādās pazeminātas imunitātes, stresa vai infekcijas slimību ietekmē.

Tomēr, par spīti šīs slimības labdabīgajam raksturam, ir gadījumi, kad tā var kļūt ļaundabīga. Piemēram, ja izaugums tiek norauts vai kā citādi traumēts.

Raksturīgākās vietas šiem ādas šūnu izaugumiem ir uz kakla, padusēs, cirkšņos, zem krūtīm un citās vietās, kur ir gana silts un mitrs. Tieši šo iemeslu dēļ visvairāk papilomām ir pakļauti korpulenti cilvēki un grūtnieces, kā arī cilvēki pēc 40 gadu vecuma, kad bieži rodas arī endokrīnās saslimšanas un paaugstināts holesterīna līmenis.

Kaut gan par dažādiem izaugumiem ir pieejams gana daudz informācijas, lai precīzi konstatētu vai tā ir papiloma, kāds ir tās veids un cēlonis, ir jādodas pie dermatologa. Visattīstītākā papilomu pētniecība un ārstēšana pieejama prof. J. Ķīša dermatoloģijas klīnikā.

Lai precīzi noteiktu izauguma veidu un vīrusa klātbūtni organismā, tiek veikta audu apskate ar dermatoskopu, kā arī tiek veikta audu biopsija, kas sniedz visprecīzāko diagnozi un ļauj piemērot labāko ārstēšanu.

Ja parādījusies nieze, kņudināšana, izaugums sācis asiņot vai strauji mainījis savu krāsu un leilumu, nekavējoties piesakieties uz konsultāciju pie dermatologa. Lai to izdarītu zvaniet pa tālruni: +371 28699111 vai arī e-pastu: info@dermatologs.lv.

Lai gan papilomas pārsvarā ir labdbīgas, pamanot uz sava ķermeņa jaunus veidojumus konsltējieties ar ārstu, kas precīzi noteiks diagnozi un veiks atbilstošu ārstēšanu. Nekādā gadījumā nedrīkst tās mēģināt likvidēt pašrocīgi, jo draud infekcijas risks, kā arī tas var nebūt efektīvs veids, lai likvidētu radušos problēmu pavisam.

Žeņ Šeņ

Raksta autors

Atslēgas vārdi

Komentāri ()

Jaunākie raksti

Populārākie raksti