Uzticama zibens aizsardzība ir mājokļa drošības pamats

Drošība | 2017-03-14 10:56:51 | Žeņ Šeņ | Komentāri ()

Skarbie statistikas dati liecina, ka Latvijā no zibens katru gadu cieš vidēji 50 ēkas. Pēdējos gados ugunsnelaime piemeklējusi ēkas Rīgas apkaimē, Ikšķilē, Ādažos, Mārupē, un Jūrmalā. Zibens iznīcinātās elektronikās iekārtas skaitāmas tūkstošos. 2016. gada dati parāda, ka pēdējo divu gadu laikā zibens negadījumos apdrošināšanas uzņēmums BALTA ir atlīdzinājusi zaudējumus privātpersonām vairāk nekā 200 000 eiro vērtībā. ERGO eksperti secinājumi un atskaites atspoguļo vēl lielākas par zibens radītajiem zaudējumiem izmaksātās kompensācijas no 3000 līdz 4000 eiro. Vienīgais, kas šajā situācijā var palīdzēt, ir uzticama zibens aizsardzība.

Šie statistikas dati vēlreiz pierāda, ka ar zibeni spēlēties nevar un arī Latvijā zibens aizsardzība ir tikpat svarīga un nozīmīga, kā ekvatora tuvumā, kur notiek biežākie negaisi. Protams, neviens mājas vai komerctelpu īpašnieks nevēlētos sastapties ar zibeni, kas ir unikāls un maģisks dabas fenomens, kas ilgst tikai 0.2 sekundes, tajā pašā laikā sasniedzot 2 līdz 3 km garumu, īpašos gadījumos pat 20 km.

Kas ir zibens un ko tas spēj paveikt?

Neiedomājami, bet strāvas stiprums zibens laikā ir līdz pat 100 000 ampēriem, savukārt strāvas spriegums sasniedz vairākus miljonus voltu un tas sasniedz pat 30 000 km/h lielu ātrumu. Brīdī, kad zibens iesper kokā, sula no iekšpuses uzvārās un spēj  izkausēt pat smiltis. Šajā brīdī der iedomāties, kas notiek, kad zibens iesper mājoklī.

Zibens aizsardzības mērķis

Primārais zibens aizsardzības mērķis ir būtībā vienkāršs un fundamentāls-  aizsargāt ēku un tajā esošās dzīvās būtnes no tiešās zibens izlādes un ar to saistītā uguns riska. Sekundārais mērķis ir pasargāt ēkā izvietotās elektroierīces, izvietojot speciālas pārsprieguma aizsardzības sistēmas, kas pēc radītajiem zaudējumiem sastāda milzīgu naudas apjomu.

Klasiskās un pasīvās zibens aizsardzības veidi

Ir divu veidu zibens aizsardzība. Klasiskais veids: uz jumta uzstāda metāla stiepļu sietu un uztvērējstieņus un gar fasādi izvieto novadītājus, kas uztverto zibens lādiņu novada uz zemējuma kontūru. Zemējuma kontūrs ierok gruntī ap ēkas perimetru vai atsevišķi pie novadītāja punktiem.

Otrs veids, kas ir  pasīvā zibens aizsardzība nosaka to, ka ēkas augstākajā punktā uzstāda mastu ar uztvērējgalviņu, gar fasādi izvietojot novadītājus. Tie uztverto zibens lādiņu novada uz zemējuma kontūru. Pasīvajai aizsardzībai ir vairākas priekšrocības:

 • Plašs aizsardzības rādiuss uztvērēja galviņai (>100 m);
 • Ātra un vienkārša montāža;
 • Mazs zemējumu skaits;
 • Augsta drošuma pakāpe un ilgs ekspluatācijas termiņš.

Kur iegādāties zibens aizsardzību?

Tā kā Latvijā ir uzņēmumi, kas var piedāvāt kvalitatīvus pakalpojumus, ir vērts izvēlēties uzticamākos un spēcīgākos profesionāļus. Šajā gadījumā noteikti nevajag izvēlēties tikai pēc cenas, jo cena par zaudētu mājokli var būt krietni lielāka! Ieteicams pievērst uzmanību vairākiem faktoriem:

 • uzņēmuma spējas sniegt garantijas par saviem pakalpojumiem;
 • tajā strādā zinoši profesionāļi;
 • tiek izmantotas jaunākās tehnoloģijas.

Neskatoties uz to, ka pats zibensnovedēja princips nav mainījies kopš tā izgudrošanas 18.gs., tomēr ir aktuāli dažādi jauninājumi materiālos un novietojuma ziņā, kas noteikti jāņem vērā.

Kā notiek zibensnovedēja uzstādīšanas process?

Pēc brīža, kad pircējs ir izvēlējies pakalpojumu sniedzēju, tiek nodots pieprasījums un speciālisti dodas uz objektu, lai noteiktu labākos iespējamos risinājumus un objekta bīstamību. Pēc tam, kad objekts apskatīts un novērtēts, tiek sagatavota tāme, ko jāapstiprina klientam. Tehnisko projektu izstrāde  sastāv no:

 • riska novērtējuma,
 • aprēķinu kalkulācijas,
 • materiālu specifikācijas,
 •  detalizētiem rasējumiem.

Optimālais uzstādīšanas laiks ir 2 nedēļas, kopš uzstādīšanas brīža. Pēc tam seko uzstādīšanas darbi un māja kļūst droša. 

Žeņ Šeņ

Raksta autors

Atslēgas vārdi

Komentāri ()

Jaunākie raksti

Populārākie raksti