Ādas vēzis melanoma var izraisīt nāvi

Veselība | 2017-03-26 20:38:53 | Žeņ Šeņ | Komentāri ()

Diemžēl Latvijas statistikas dati parāda gana briesmīgu statistiku – saslimstības skaits ar melanomu ik gadu palielinās. Ādas vēzis melanoma  ir viens no bīstamākajiem un agresīvākajiem audzējiem, kas izplatās pa cilvēka limfātisko sistēmu un rada metastāzes. Ja melanoma tiek atklāta laikus, to ir salīdzinoši vienkārši izārstēt. Tāpēc nepieciešams  arī profilaktiski vismaz reizi gadā apmeklēt dermatologu, kas var kļūt par vienīgo glābiņu, lai uzveiktu bīstamo slimību.

Kā saslimst ar melanomu?

Visbiežākais saslimšanas iemesls ir ilgstoša ādas pakļaušana ultravioletā starojuma iedarbībai – tas attiecas gan uz biežu uzturēšanos saulē, gan solārija apmeklēšanu. Lielākais saslimšanas risks ir cilvēkiem ar gaišu ādu, jo gaišāka ādas krāsa, jo spēcīgāka ir reakcija pret ultravioleto starojumu. Tāpat riska grupā iekļauti cilvēki ar blondiem un rudiem matiem, vai  zilām un zaļganām acīm. Šādu matu vai acu krāsu īpašnieku āda parasti saulē ātri apdeg, kā arī iedegums veidojas ļoti lēnām un nevienmērīgi.

Otrs biežākais saslimšanas iemesls ir ārēji tik nekaitīgās un simpātiskās dzimumzīmes. Tās un dažādu pigmentveidojumu esamība būtiski palielina melanomas iegūšanas risku. Tieši tāpēc vissvarīgākais, pamanot pat niecīgākās izmaiņas dzimumzīmes izskatā, noteikti jākonsultējas ar zinošu un profesionālu dermatologu vai onkologu. Dermatologs atšķirībā no onkologa redz kopējo ādas stāvokli 360 grādu prizmā, tāpēc ieteicams apmeklēt tieši ādas ārstu. Tāpat gadījumos, kad uz ādas ir izskata ziņā neparastas dzimumzīmes  un pigmentveidojumi, tie īpaši jāatrāda ādas ārstam.

Kādos gadījumos steidzami jāmeklē profesionāļa palīdzība?

Lai izvairītos no saslimšanas ar ādas vēzi, vai to diagnosticētu maksimāli ātri, nopietni jāuztver jebkurš no jauna parādījies neparasts veidojums ādā, vislabāk uzticot tā novērtēšanu ārstam. Tāpat par melanomu var liecināt šādas pazīmes:

  • Ja izmērs pārsniedz zīmuļa galu jādodas pie dermatologa;
  • Ja dzimumzīme sākusi augt un kļūst lielāka. Labdabīgi veidojumi saglabā savu krāsu un formu, kamēr ļaundabīgā melanoma progresē;
  • Neregulāra dzimumzīmes forma un izplūdušas maliņas arī var norādīt uz ādas vēža risku;
  •  Gadījumos, kad dzimumzīmei nav viendabīgas krāsas arī steidzami jāmeklē palīdzība. Normāla, vesela dzimumzīme ir vienkrāsaina – no gaiši brūnas līdz pat ļoti tumši brūnai.

Ja dzimumzīme ir jūtama, tā niez, dedzina, kņud, sāp, radies apsārtums, zvīņošanās, mistrošanās, sākas asiņošana, tas var liecināt par melanomas veidošanos. Normāli cilvēks dzimumzīmes nejūt, tāpēc šie noteikti ir ļoti brīdinoši simptomi. 

Žeņ Šeņ

Raksta autors

Atslēgas vārdi

Komentāri ()

Jaunākie raksti

Populārākie raksti