Dimanta juvelierizstrādājumi un to kopšana

Stils un Mode | 2017-09-10 21:48:55 | Žeņ Šeņ | Komentāri ()

Ikviena sieviete zina, kas ir dimants un ka dimanta rotaslietas var kļūt par pamatīgu investīciju. Dimants pēc definīcijas ir dabiskas izcelsmes dārgakmens, kurš ir veidojies oglekli saturošam materiālam ilgstoši atrodoties ļoti augsta spiediena un temperatūras apstākļos. Svarīgi saprast, ka dimanti vēl nav briljanti! Tikai brīdī, kad dimants nokļūst pie juveliera un tiek attiecīgi apstrādāts, tas kļūst par briljantu.

Dimanta juvelierizstrādājumi ir maģiski – tie apbur ar savu skaistumu un eleganci. Dimants ir kristāls, kas ir cietākā dabā sastopamā viela. Taču tie ir arī ļoti vispusīgi, jo tiek izmantoti gan juvelierizstrādājumos, gan rūpniecībā dēļ savām cietības īpašībām.

Kā noteikt dimanta vērtību?

Pasaulē ir zināma un atzīta dimantu kvalitātes raksturošanas un kvalifikācijas metodika, kas nosaka, ka briljantu vērtība tiek noteikta, pamatojoties uz ģeoloģijas ekspertu izstrādāto metodiku. To izmanto visā pasaulē kopš 20.gadsimta 50., 60. gadiem. Šī metodika ietver sevī 4 kritēriju izvērtēšanu:

 - Briljanta krāsa (Colour);
 - Briljanta dzidrums (Clarity);
 - Briljanta masa/svars (Carat);
 - Briljanta slīpējums (Cut).

Briljanta jeb dimanta juvelierizstrādājuma krāsa

Interesanti, ka vērtīgākie briljanti juvelierizstrādājumos ir bez krāsas. Taču visbiežāk dabā ir sastopami briljanti, kuriem piemīt no dzeltenīgs līdz brūngans tonis. Briljantu toni ietekmē tā sastāvā esošais slāpeklis. Vērtīgākie briljanti ir citu toņu gammā, piemēram, zili, rozā un oranži un tiek vērtēti ārpuskārtas, jo šādi akmeņi ir reti sastopami un tāpēc vēl jo vērtīgāki.

GIA jeb ASV ģeoloģijas institūts izstrādājis starptautisko toņu iedalījumu klasiskās krāsas briljantiem, pēc kura visā pasaulē tiek veikta to vērtēšana. Šī metode balstīta ar piešķirot tiem noteiktu alfabēta burtu piešķiršanu. Šis iedalījums ietver sevī alfabēta burtus no D līdz Z, kur D ir augstākās klases briljants- pilnībā bez toņa, bet Z ir zemākās klases briljants, kas ir ar izteikti dzeltenīgu toni.

Ieteikumu briljantu kopšanai:

  • regulāri kārtīgi notīriet savus dimantus;
  • vēlams dimantu reizi vai divas nedēļā iemērkt logu tīrāmajā līdzeklī un atstāt uz nakti;
  • trauslus izstrādājumus ieteicams netīrīt ar zobu birsti, bet labāk noskalot tās ar ūdeni un noslaucīt ar drāniņu, kura ir bez diegiem vai pūkām;
  • nevajadzētu izmantot spēcīgus tīrīšanas līdzekļus, piemēram,
    balinātāju, tīrīšanas pastas vai zobupastu;
  • visdrošākais veids, kā rūpīgi kopt dimanta juvelierizstrādājumus, ir tos uzticēt profesionālam meistaram.

Tikai regulāras rūpes par rotaslietām nodrošinās lielisku briljantu mirdzumu – mūžīgi!

Žeņ Šeņ

Raksta autors

Atslēgas vārdi

Komentāri ()

Jaunākie raksti

Populārākie raksti