Gredzeni senatnē un gredzeni šodien

Stils un Mode | 2021-02-17 06:35:53 | | Komentāri (0)

Gredzeni senatnē un gredzeni šodien



Gredzens jau izsenis ir izteikti simboliska rota. Visvairāk ar to saistās mīlestības apliecinājumi un laulības, taču tālā senatnē gredzenus valkāja tikai bagātākie vai tādi, kurus uzskatīja par svētajiem. Kādreiz tieši vīriešu gredzeni bija vispopulārākie. Tos sauca par zīmoggredzeniem, kurus valkāja valstiski nozīmīgas personas un tos patiešām izmantoja arī kā zīmogus, lai apstiprinātu dažāda veida dokumentus. 

 

Šodien vēlos apskatīt un dziļāk izpētīt dažāda veida gredzenus - sieviešu, vīriešu, saderināšanās un laulību gredzenus, kā arī tos, ap kuriem vijas mūžsenas leģendas un mistika. Šķiet, ka gandrīz ikviens no mums kaut reizi mūžā ir nēsājis vai kaut vai tikai piemērījis kaut 1 gredzenu. Bērnībā pītie salmu gredzeni arī skaitās. Papētīsim dziļāk!

Par Laulību gredzeniem

Laulību gredzeni bijuši jau Senajā Ēģiptē. Tie tika veidoti no pītām niedrēm un nēsāti uz kreisās rokas ceturtā pirksta, jo tika uzskatīts, ka tieši no turienes plūst vēna ‘’vena amoris’’, kas aiziet uz sirdi. Diemžēl ir atklāts, ka tādas vēnas nemaz nav. Tomēr arī ēģiptieši uzskatīja, ka gredzens ļoti labi simbolizē bezgalīgu mīlestību, jo tā ir noslēgta līnija, kurai nav sākuma un nav arī gala. Arī Senie grieķi un romieši valkāja gredzenus un tie, savukārt, tika veidoti no ādas vai ziloņkaula. 

 

15. gadsimtā populāri kļuva laulību gredzeni ar personalizētiem gravējumiem. Vēl populārāki bija t.s. Gimmel gredzeni, kuru nosaukums cēlies no latīņu valodas vārda ‘’gemellus’’, kas nozīmē dvīnis. Tie bija 2 vai pat 3 kopā savienoti gredzeni, kurus valkāja saderinātie - 1 līgava, otru līgavainis. Ja tie bija 3, tad trešo līdz kāzam valkāja laulību liecinieks. Pēc kāzām visi 3 nonāca pie līgavas. 

 

Tikpat populāri 18. gadsimtā Īrijā bija t.s. ‘’claddagh’’ laulību gredzeni. Šos gredzenus rotāja 2 rokas, kas tur 1 sirdi un virs tās atrodas kronis. Abas rokas nozīmē draudzību, bez kuras nevar iztikt gandrīz jebkurās attiecībās. Sirds, protams, nozīmē mīlestību un kronis - uzticību, kas arī ir ļoti svarīga veiksmīgas laulības sastāvdaļa. Galu galā - laulātajiem gandrīz uz katra soļa jāstrādā kā komandai un tajā bez uzticības iztikt nevar. Ja tā padomā, tad laulātie viens otram uztic arī savu dzīvību - gan fiziskā, gan arī emocionālā ziņā. 

Saderināšanās gredzeni

Ne tikai laulību gredzeni, bet arī saderināšanās gredzeni pastāv jau kopš seniem laikiem. Senajām romietēm tie bija jāvalkā kā zīme, ka viņas jau pieder savam topošajam vīram. Šodien mēs uz to skatāmies daudz romantiskāk - piederēt vīram - tas nozīmē vienkārši būt viņa paspārnē, būt uzticīgai. Turklāt mūsdienās mēs uzskatām, ka arī vīri pieder savām sievām. Protams, tas viss tiek domāts vairāk simboliski nevis kā kādreiz, kad līgava patiešām bija vīra īpašums. Cik labi, ka laiki tomēr mainījušies!

 

Viduslaikos saderinātā bieži vien tika pie 3 gredzeniem, kas simbolizēja svēto trīsvienību - Tēvu, Dēlu un Svēto garu. Tā kā visbiežāk sieva tika pārvesta uz vīra ģimeni, tad vīra ģimenei nācās piešķirt kādu dārgu dāvanu topošās sievas vecākiem kā kompensāciju par ģimenes locekļa zaudēšanu. 

 

Bet kādi tad izskatījās saderināšanās gredzeni tālajā senatnē? 2. gadsimtā Pirms Kristus līgavai tikai dāvāti 2 gredzeni - viens no zelta, kuru valkāt sabiedriskās vietās, un otrs no dzelzs, kuru nēsāt mājās. Par pirmo dimanta saderināšanās gredzenu tiek uzskatīts 1477. gadā erchercoga Maksimiliāna dāvātais briljanta gredzens Burgundijas Marijai. Kopš tā laika arī citi turīgākie ļaudis ar dimantiem apdāvināja savus mīļotos. 

 

Taču par vispopulārākajiem dimanta saderināšanās gredzeni kļuva 20.gs. četrdesmitajos gados, kad dimantu ieguves kompānija ‘’De Beers’’ iekārdināja amerikāņus iegādāties dimanta juvelierizstrādājumus ar reklāmas saukli ‘’Diamonds are forever’’ (Dimanti ir mūžīgi). Šis sauklis ir populārs vēl joprojām, jo tas simboliski ietver arī cerēto laulības dzīves mīlestību vienam pret otru. Turklāt Lielās Depresijas laikā turīgākie cilvēki Amerikā tiecās iegādāties vērtslietas, jo lielākā daļa banku bija bankrotējušas un ekonomiskā situācija bija kļuvusi gaužām neskaidra.

 

Kopš tā laika ar dimantiem rotātie saderināšanās gredzeni ir populāri vēl šodien. Kāpēc tieši saderināšanās gredzeni parasti ir izteikti kruzuļotāki, ar izvirzītām dimanta puķēm vai citām formām? Ja vēl neesi bijis precējies, tad paskaidrošu. Padomā pats - ir ierasts, ka laulības gredzenu turam pirkstā ja ne visu mūžu, tad vismaz lielāko savas dzīves laiku. Tas mums ir uz pirksta gan saviesīgākajos pasākumos, gan mazgājot traukus vai ravējot dobes. 

 

Šeit arī atbilde - laulības gredzenam savās formās ir jābūt vienkāršākam, lai tas gluži vienkārši netraucētu visdažādākajām ikdienas gaitām. Bet saderināšanās gredzens var būt tik krāšņš, cik vien tīk! Galu galā, vīrietim ir jāpanāk, lai sieviete bildinājumam piekristu. Virspusējs humors, protams. Mūsdienās neviens nenosodīs, ja bildināsi arī ar skārda bundžas atvērējriņķīti, kuru tai pašā vakarā būsi noplēsis no meitenes dzēriena. Pats galvenais taču ir mīlestība, vai ne tā?

Sieviešu gredzeni

Tomēr vai tā domā visas sievietes? Vai tad vīrieša rūpes arī par sieviešu finansiālo stāvokli neskaitās mīlestība? Ja padomājam vispusīgāk, vai tad meitenei no nabadzīgas ģimenes vismaz 50 % no mīlestības jēdziena nesastāda finansiālā drošība? Vai tāpēc viņa jāsauc par ‘’gold digger’’ (zelta racēja)? Šādām sievietēm jebkura vērtīga dāvana nozīmēs ļoti daudz. Vērtīgas rotas lietas šajā gadījumā būs viena no dāvanām, kuru viņas priecāsies saņemt visvairāk. 

 

Ne vienmēr jādāvina auskari vai ķēdītes, kurās viegli kļūdīties gaumes izvēlē. Var dāvināt arī gredzenus. Tie nav domāti tikai kāzām vai saderināšanās līgumam. Tajos var iegravēt arī pavisam draudzīgus tekstus un to izvēlē kļūdīties būs grūtāk. Gredzens parasti ir neuzkrītošāka rota nekā, piemēram, auskari. Sieviešu gredzeni var būt arī pavisam vienkārši - vien dažu milimetru biezumā. Protams, ja pazīsti savu iecerēto jau ilgāk - vari izvēlēties arī ko ekstravagantāku.

 

Ekstravagantus sieviešu gredzenu atradīsiet, piemēram, Pasquale Bruni Mandala kolekcijā vai varbūt Jūs vairāk uzjautrinās Boucheron izsmalcinātie briljantu gredzeni ar dzīvnieku figūrām. Šādi mazie nieciņi gan maksās vairākus desmitus tūkstošus eiro. Lētāki būs vienkāršākie gredzeni, kurus dāvinot būs grūtāk, tā teikt, aizšaut greizi. Lielākajai daļai sieviešu patīk rotāties - jo dažādākas būs rotas, jo labāk.

 

Sievietes mīlējušas rotāties jau tālā senatnē, kad par pirmajām ķermeņa rotām varēja uzskatīt arī ķermeņa apgleznošanu, kuras nozīme bija aizsardzība pret ļaunajiem spēkiem. Veidoja arī dažādus ziloņkaula vai dažādu citu materiālu kulonus, kaklarotas, lai sieviete tiktu aizsargāta no negatīviem notikumiem. Varētu teikt, ka pirmā rotu nozīme bija aizsardzība un tikai tad sevis izdaiļošana.

 

Interesanti, ka Judītes grāmatā, kas tiek pieskaitīta pie Bībeles deiterokanoniskajām grāmatām, aprakstīts gadījums, kurā rotas gan izdaiļoja, gan arī aizsargāja. Proti, Judīte, novilkusi savas atraitnes drēbes, skaisti izrotājās un apģērbās, lai iekārdinātu ķēniņa Nebukadnēcara ģenerāli, kurš tai laikā draudēja iebrukt Jeruzālemē. Ar savu rotu un apģērba skaistumu viņa to apbūra, ievilka gultā un, lai izglābtu savu zemi, nocirta tam galvu. Tie, protams, bija citi laiki, taču nav izslēgts, ka sievietēm arī mūsdienās, lai panāktu savu, nākas izmantot savu skaistumu. Un ne vienmēr tas ir nosodāmi. 

Kā rotājas vīrieši?

Visinteresantākais - kā tad ir ar vīriešu rotām? Vai vīrietim arī ir jārotājas? Mūsdienās to, protams, katrs izvēlas pats, taču kādreiz valsts vīru gredzeni netika nēsāti brīvas gribas rezultātā. Tie bija zīmoggredzeni, kuri bija gan kā valsts vīra piederības zīme, gan arī kā praktisks darba instruments - zīmogs, ar kuru gaužām ātri varēja apstiprināt dažāda veida dokumentus, neķēpājot spalvas kātu. 

 

Vīriešu gredzeni norādīja uz nēsātāja sociālo stāvokli, amatu vai reliģisko piederību. Jebkurā gadījumā gredzens norādīja uz piederību kaut kam. Tā arī mūsdienās - visbiežāk vīrieši gredzenus valkā tieši tāpēc, ka ir piederīgi laulībai. Ja tā padomā - vīriešiem rotu ir mazāk nekā sievietēm. Vīrieši visbiežāk nevalkā kājas sprādzes, matu sprādzes, rokassprādzes vai pīrsingus nabā. Par populārākajām vīriešu rotām varētu nosaukt rokas pulksteņus, ķēdītes, gredzenus un reizēm arī auskarus. 

 

Mūsdienās vīriešu gredzeni vairs nav tik populāri kā rokas pulksteņi. Šodien vīrieša finansiālo vai karjeras statusu var noteikt pēc rokas pulksteņa un nevis gredzena, ja vien šis gredzens nav saderināšanās gredzens iecerētajai. 

Komentāri (0)

Jaunākie raksti

Pārvietojamās pirtis un kubli: laba investīcija veselībā

Veselība | 2022-05-20 01:31:28 | Nekas | Komentāri (0)

Gredzeni senatnē un gredzeni šodien

Stils un Mode | 2021-02-17 06:35:53 | Žeņ Šeņ | Komentāri (0)

Bezmaksas reklāma ērtākai ikdienai

Veikali un Iepirkšanās | 2019-02-15 01:03:06 | Žeņ Šeņ | Komentāri (0)

Māju zibensaizsardzība un zibensnovedēji

Drošība | 2019-01-31 01:28:28 | Žeņ Šeņ | Komentāri (0)

Nepalaid garām biļetes un esi pirmais rindā

Bizness un Finanses | 2019-01-23 00:46:23 | Žeņ Šeņ | Komentāri (0)

Apģērbu tīrīšanas pakalpojumi Ņujorkā

Stils un Mode | 2018-12-06 05:05:27 | Žeņ Šeņ | Komentāri (0)

Pulksteņu veikals Rīgā Baltic Watches

Stils un Mode | 2018-10-31 02:15:54 | Žeņ Šeņ | Komentāri (0)

Populārākie raksti